Na dolegliwość zwaną łokciem tenisisty cierpią nie tylko zawodowi tenisiści. Problemy ze stawami łokciowymi dotyczą wielu osób, również wykonujących pracę w pozycji siedzącej. Wsparciem w diagnostyce i doborze odpowiednich metod leczenia jest USG stawu łokciowego. To badanie bezbolesne, nieinwazyjne i łatwe do wykonania.
Kiedy wykonać USG łokcia?
Urazy łokci mogą dotyczyć również osób, które nie są aktywne fizycznie. Upadek, uderzenie, jak również inne urazy mogą spowodować uszkodzenie stawu łokciowego. Nie należy bagatelizować żadnych zespołów bólowych, ograniczenia ruchomości w stawie łokciowym czy też występujących obrzęków bądź niepokojących guzów. Wszystkie wyżej wymienione symptomy mogą być objawem pojawiających się chorób, w tym także przewlekłych zmian reumatologicznych. Badaniem mającym na celu zobrazowanie stawu łokciowego jest USG łokcia. To ultrasonografia ortopedyczna, którą wykonuje się nie tylko u osób mających problemy ze stawami łokciowymi, ale także profilaktycznie.
USG stawu łokciowego to badanie dynamiczne, w trakcie którego dochodzi do zobrazowania tkanek miękkich, czyli mięśni i ścięgien, a także kaletek czy nerwów. USG stawu łokciowego ma na celu również zobrazowanie kości. Badanie USG stawu łokciowego przeprowadzane jest w ruchu. Należy zginać i prostować łokieć, a także odwracać i nawracać całe przedramię. Pozwala to lekarzowi ortopedzie na przeprowadzenie oceny struktur stawu łokciowego.
Leczenie i rehabilitacja poprzedzone USG stawu łokciowego
Popularny łokieć tenisisty, czyli sztywność i bóle w obrębie stawu łokciowego dotyczą nie tylko osób wyczynowo uprawiających sport. Do uszkodzenia struktur stawu łokciowego może dojść także w wyniku różnego typu kontuzji czy urazów, a nawet niegroźnych upadków. USG łokcia jest dobrą i sprawdzoną metodą diagnostyczną. Przy pomocy fal ultrasonograficznych można ocenić rodzaj uszkodzenia stawu czy zerwania ścięgna mięśnia dwugłowego czy też ocenić, czy doszło do wysięku wewnątrzstawowego.
W trakcie badania lekarz ortopeda wykonujący USG łokcia może także ocenić kondycję kaletki łokciowej, nadkłykci i torbieli. Wszystko to pomaga w postawieniu właściwej diagnozy, a także podjęciu dalszych działań w postaci leczenia, również operacyjnego.
Należy zwrócić uwagę na to, że wszelkiego typu dyskomfort w obrębie stawu łokciowego i łokcia powinien być sygnałem alarmujący i zmuszającym do tego, aby udać się na USG stawu łokciowego. Chodzi tutaj o różnego typu doznania bólowe, które przebiegają zarówno od wewnątrz, jak i nad łokciem. Ponadto USG stawu łokciowego może ocenić zarysy kości, chrząstek i jamę stawu. Sprawdza się je w przypadku, gdy doszło do poważniejszych urazów.
Przygotowanie do USG stawu łokciowego
W trakcie badania USG łokcia ocenia się także ścięgna, więzadła i torebkę stawową łokcia. Pozwala to na ocenę czy urazy stawu łokciowego wymagają leczenia operacyjnego, czy też podjęcia innych metod pozwalających na ograniczenie obrzęku czy braku ruchomości w obrębie stawu.
Osoby, które odczuwają dyskomfort w obrębie stawu ramiennego łokciowego, powinny niezwłocznie skorzystać z badania, jakim jest USG łokcia. Wskazaniem do jego wykonania są także inne schorzenia, między innymi łokieć golfisty, niestabilność stawu, zmiany zwyrodnieniowe, widoczny obrzęk czy wysięk.
Przygotowanie do USG stawu łokciowego nie wiąże się z żadnym dyskomfortem dla pacjenta. Wystarczy odsłonić jedynie okolice łokcia. Z racji tego, że USG łokcia jest badaniem dynamicznym, lekarz ortopeda, który je przeprowadza, może poprosić pacjenta o poruszanie stawem łokciowym. Pozwoli to na obrazowanie rozległości i rodzaju zmian. USG łokcia jest podstawą do wszczęcia kolejnych działań w postaci leczenia i rehabilitacji, mającej na celu wygojenie urazów i odzyskanie pełnej sprawności tego stawu.
Drobne urazy, kontuzje, a także uszkodzenia stawu łokciowego mogą wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Nie należy bagatelizować zarówno łokcia tenisisty, jak i golfisty, a także zmian reumatycznych. Sposobem na zobrazowanie kondycji stawu łokciowego jest wykonanie USG łokcia. To badanie bezbolesne, które pozwala na zobrazowanie jamy, stawów, zarysów kości, a także więzadeł czy ścięgien.
źródło: https://www.gabinetusg.com.pl/