Sukces – cel do którego każdego dnia tęsknie zmierzasz. Poświęcasz wiele czasu i wysiłku by wciąż się doskonalić i stawać się coraz lepszym. Warto skorzystać z rad ludzi, którzy doszli do miejsca, w którym chciałbyś się znaleźć. Nieodłącznym elementem świata biznesu są prezentacje multimedialne i wystąpienia publiczne. Dreszcze przechodzą Cię na samą myśl? Najwyższa pora na zmianę podejścia! Wyobraź sobie audytorium i zainteresowanych słuchaczy, którzy po zakończeniu Twojego wystąpienia odchodzą z lekkim niedosytem. Chcesz dowiedzieć się, jaka jest tajemnica powodzenia wziętych mówców? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak mała zmiana dzieli Cię od sukcesu!

Sekret mówców doskonałych

Znasz wystąpienia TED? Ich cechami wspólnymi są: czas trwania poniżej 18 minut, omawianie ważnych społecznie kwestii i umiejętność przedstawienia tematu przez mówcę. Który z wyżej wymienionych punktów wydaje Ci się najtrudniejszy do zrealizowania? Przeanalizujmy je pokrótce w kontekście przygotowywania prezentacji multimedialnej.

  • Czas. W dzisiejszych czasach jest on towarem deficytowym. Nie lubisz, gdy się go Tobie zabiera, prawda? Tak samo czują się słuchacze prezentacji. Wybaczą Ci tylko wtedy, gdy Twoje wystąpienie wniesie użyteczną wiedzę do ich życia. Żeby się tak jednak stało, musisz ich zainteresować. Prezentacja powinna być krótka, zwięzła i dotyczyć konkretnego tematu. Trzymaj się ustalonego wcześniej harmonogramu prezentacji. Powiadom widownię, ile będzie trwała prezentacja i dotrzymuj danego im słowa. Nie zapomnij o spisie treści, który uporządkuje wystąpienie.
  • Tematyka. To, czy dany temat jest ciekawy i istotny zależy od grona słuchaczy. Wiadomo, że prezentacje firmowe będą dotyczyły struktury, finansów lub celów biznesowych danego przedsiębiorstwa i dla jego pracowników będą to ważne zagadnienia.
  • Wystąpienie. Najważniejsze są ćwiczenia i znajomość prezentowanego tematu. Pierwszym krokiem do udanego wystąpienia jest przygotowanie dobrej prezentacji multimedialnej. Nie jest to łatwe. Na szczęście na rynku działają firmy, które specjalizują się w przygotowywaniu profesjonalnych prezentacji multimedialnych powerpoint. Pamiętaj, że idealna prezentacja zawiera tylko hasła tematyczne – resztę musisz dopowiedzieć. Nie obędzie się więc bez ćwiczeń przemowy, najlepiej przed lustrem. Trzymaj się planu prezentacji i nie odbiegaj od tematu. Miej na uwadze czas.

Wiesz już jaki jest główny sekret mówców doskonałych? Zgadza się! Jest nim szacunek dla czasu swoich słuchaczy.

Wszystko jest ważne! O tym, jak skrócić swoją wypowiedź

Guy Kawasaki to były pracownik firmy Apple, który opracował zasadę która łączy w sobie poszanowanie czasu słuchaczy, konkrety i przejrzystość. Zasada 10/20/30 zawiera trzy wyznaczniki do przygotowanie idealnej prezentacji:

  1. 10 slajdów. Okazuje się, że 10 slajdów wystarczy do wyjaśnienia nawet najbardziej skomplikowanego zagadnienia. Trzeba się tylko tego nauczyć. Koncentruj się wyłącznie na najważniejszych treściach. Inną opcją jest korzystanie z usług firm, tworzących prezentacje multimedialne na zamówienie.
  2. 20 minut. To maksymalny czas trwania dobrej prezentacji sprzedażowej ale można odnieść go także do jej innych rodzajów. Autor uważa, że ten czas wystarczy, aby klienta do danego produktu lub usługi. Jeśli nie, dłuższe namawianie i tak nie ma sensu.
  3. 30 punktowa czcionka. Celem tego punktu jest przejrzystość. Każda osoba na sali powinna bez problemów przeczytać tekst ze slajdów. Trzeba wziąć pod uwagę odległości oraz wiek słuchaczy. Dodatkowo, tak duża czcionka pomoże w trzymaniu się zasady hasłowości treści – więcej informacji się zwyczajnie nie zmieści.

Reasumując, jeśli chcesz zostać uważnie wysłuchany, musisz okazać szacunek swojej widowni. Udowodnij, że szanujesz ich czas. Przygotowując prezentację trzymaj się zasady 10/20/30 lub oddeleguj to zadanie specjalistom. Powiadom audytorium o planie prezentacji i trzymaj się go. Ludzie sukcesu są konkretni i nie przedłużają swoich wystąpień. Bierz z nich przykład, a Twoje prezentacje multimedialne i wystąpienia będą idealne!

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji