Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną przybywa w Polsce domów ogrzewanych pompami ciepła. To wygodne rozwiązania, które sprzyjają ochronie środowiska. Niemniej do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniego montażu. Dlaczego warto go powierzyć specjalistom? Jak sprawdzić profesjonalizm firmy montażowej?

Montaż pompy ciepła – dlaczego powinni go wykonać specjaliści?

 Wykorzystywane do ogrzewania domu i produkcji c.w.u. pompy ciepła stanowią ekologiczną alternatywę dla innych urządzeń zaopatrujących budynek w ciepło, takich jak piece węglowe lub gazowe czy też kotły elektryczne. Nie tylko nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, ale również jest efektywna i praktycznie bezobsługowa.

O tym, czy pompa ciepła zda egzamin, decyduje nie tylko jej odpowiedni dobór, ale również prawidłowy montaż. Z tego względu nie należy go traktować po macoszemu. Już niewielki błąd lub niedociągnięcie może mieć negatywny wpływ na pracę urządzenia. Dlaczego montaż pompy ciepła warto powierzyć specjalistom?

  1. Niezawodność. Profesjonalni instalatorzy doskonale wiedzą, jak zamontować pompę ciepła, aby działała bez zarzutu i zachowała przewidywaną przez jej producenta żywotność. Dysponują bowiem stosowną wiedzą i doświadczeniem.

  2. Bezpieczeństwo. Specjaliści czuwają nad każdym, nawet najdrobniejszym szczegółem montażu. Znają specyfikację instalowanych urządzeń, montują je zgodnie z wytycznymi producenta i dbają o standardy bezpieczeństwa. W efekcie pompa ciepła nie stwarza żadnego zagrożenia dla użytkowników. Przysługuje też na nią gwarancja.

  3. Bezawaryjność. Powierzając montaż pompy ciepła profesjonalnym instalatorom, do minimum ograniczasz ryzyko awarii urządzenia w wyniku niewłaściwej instalacji. Specjaliści dobrze wiedzą, co robią, co gwarantuje bezawaryjność systemu.

  4. Znajomość przepisów. Podczas montażu pompy ciepła fachowcy kierują się nie tylko wiedzą, doświadczeniem i standardami branżowymi, ale również normami i przepisami prawa, w tym m.in. regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa czy też hałasu. Dzięki temu instalacja jest zgodna z obowiązującymi wymogami i nieuciążliwa nie tylko dla użytkowników, ale i sąsiadów.

  5. Szybkość. Bogate doświadczenie sprawia, że montaż pompy ciepła nie ma przed fachowcami żadnych tajemnic. W rezultacie przebiega sprawnie i bez zbędnej zwłoki.

  6. Oszczędność pieniędzy. Powierzając montaż pompy ciepła specjalistom, ograniczasz ryzyko błędów, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do kosztownych w naprawie awarii i usterek.

Profesjonalni instalatorzy nie tylko odpowiednio zamontują pompę ciepła, ale również wybiorą optymalne miejsce, w którym powinna ona stanąć, co zagwarantuje właściwe warunki pracy. Przełoży się to na wysoką efektywność i bezpieczeństwo systemu, a także niższe koszty eksploatacji. Jednostki nie należy instalować m.in. w miejscach bezpośredniego nasłonecznienia i narażonych na silne wiatry.

Firma montażowa – jak sprawdzić jej profesjonalizm?

 Żeby montaż pompy ciepła odbył się bez komplikacji i nie miał negatywnego wpływu na działanie systemu, należy go powierzyć fachowcom. Jak jednak sprawdzić, czy dana firma montażowa to dobry wybór? Jednym ze źródeł informacji na temat podmiotu jest internet. Jeżeli przedsiębiorstwo zbiera dobre opinie, oznacza to, że wywiązuje się ze swoich zadań.

W przypadku braku lub niewielkiej liczby internetowych rekomendacji warto poprosić firmę montażową o przedstawienie referencji i przykładowych realizacji. Potwierdzeniem kwalifikacji instalatora może być nie tylko doświadczenie i rekomendacje, ale również certyfikaty, takie jak EUCERT lub Certyfikat Instalatora OZE. Żeby je uzyskać, kandydat musi przejść szkolenie, a następnie pomyślnie zdać egzamin.

Chociaż montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany, nie warto ryzykować kosztowną awarią lub utratą gwarancji, lecz od razu zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalnych instalatorów. Nie tylko zadbają oni o prawidłową instalację urządzenia, ale również pomogą w jego doborze.