Blok operacyjny to najbardziej istotne miejsce pracy współczesnej chirurgii, które pozwala na skuteczne leczenie różnych urazów i schorzeń. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, sale operacyjne powinny być właściwie zaprojektowane, dobrze wyposażone, jak i zapewniać warunki od komfortowego o bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Razem z postępującym rozwojem medycyny, jak i świadomości swoich praw, wymagania stawiane przez pacjentów są coraz to wyższe.

Wyposażenie na bloku operacyjnym

Skompletowanie pełnego wyposażenia na bloku operacyjnym, związane będzie z wypełnieniem wielu różnych wymogów higienicznych i prawnych. Możemy wymienić kilka spośród urządzeń uniwersalnych, które muszą się znaleźć na nowoczesnej sali operacyjnej:

  • sufitowe kolumny zasilające,
  • lampy operacyjne,
  • myjnie, czyli tak zwane dezynfektory,
  • sygnalizatory stanu gazów medycznych SSGM,
  • skrzynki SZKG.

Sufitowe kolumny zasilające

Na każdym bloku operacyjnym, muszą się znaleźć sufitowe kolumny dostarczające zasilanie z przeznaczeniem anestezjologicznym i chirurgicznym. Kolumny te mają zapewniać ergonomię ustawiania wszystkich sprzętów medycznych w czasie trwania operacji. Jest to bardzo ważne dla niezakłóconego trybu operacji.

Lampy operacyjne

Aby wykonanie któregokolwiek spośród zabiegów chirurgicznych, mogło być możliwie, a co najbardziej istotne, zupełnie bezpieczne, niezbędne będzie zapewnienie właściwego oświetlenia. Idealne do tego typu zadań są łapy operacyjne, które pracują w technologii reLED pozwalającej na emitowanie jednorodnej wiązki światła, która skierowana zostaje na wybrane pole operacyjne.

Myjnie, czyli tak zwane dezynfektory

Całość sprzętu, jak i akcesoriów użytkowanych podczas operacji, wymaga za każdym razem dokładnego wymycia i oczywiście dezynfekowania. W tym celu stosuje się specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na zdezynfekowanie z użyciem bardzo wysokiej temperatury. Sprzęty tego typu posiadają kosze, które zostały dostosowane do potrzeb, jakie mają osoby pracujące na sali operacyjnej. Można w nich w łatwy, a przede wszystkim bezpieczny sposób zdezynfekować wszelkie sprzęty chirurgiczne, buty operacyjne, czy też całość optyki.

Sygnalizatory stanu gazów medycznych SSGM

Następnym istotnym urządzeniem na sali operacyjnej, są sygnalizatory stanu medycznych gazów. Sygnalizatory SSGM stanowią uzupełnienie systemu rurociągów, który wytwarzany jest na poczet gazów stosowanych w medycynie – SRGM. Sporym ułatwieniem, które zostało zastosowane w przypadku sygnalizatora stanu medycznych gazów, jest bardzo wygodny wyświetlacz dotykowy, jak również opcja równoczesnego nadzoru nad sześcioma gazami medycznymi. Nowoczesna technologia pozwala na nieprzerwane pomiary ciśnienia, jak również wyświetlanie na ekranie istotnych wartości.

Skrzynki SZKG

Na każdej sali operacyjnej powinna się znaleźć tak zwana skrzynka SZKG. Dzięki jej zastosowaniu możliwie staje się kontrolowanie otwierania i zamykania dopływu medycznych gazów. Umożliwia ona też kontrolowanie ich ciśnienia, jak również instalowania awaryjnego zasilania. Skrzynki typu SZKG mogą być użytkowane nie tylko na salach operacyjnych. Montuje się je również w salach reanimacyjnych, czy na oddziałach intensywnej terapii.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy