Przestrzenie mieszkalne składające się z dwóch poziomów nie są zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli domów i luksusowych apartamentów o ogromnym metrażu. Na rynku pojawia się coraz więcej mieszkań, które robią użytek z dodatkowej przestrzeni.

Dodatkowe piętro gwarantuje ogromną swobodę aranżacyjną, a także większą swobodę życia. Nic więc dziwnego, że nowoczesne mieszkania dwupoziomowe są budowane coraz częściej. Znajdziemy je nie tylko w stolicy, ale również w mniejszych miejscowościach zlokalizowanych w bliższej i nieco dalszej odległości od Warszawy. Doskonałym na to przykładem są chociażby mieszkania w Łomiankach.

Warto jednak zastanowić się, czy takie lokale rzeczywiście są warte inwestycji. Poniżej znajdziecie najważniejsze argumenty „za” tego typu przestrzeniami. Być może ułatwią Wam one podjęcie ostatecznej decyzji.

Połączenie mieszkania i domu

Dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Zapewnia bowiem mnóstwo wolnej przestrzeni, którą można zagospodarować po swojemu. Jego budowa wymaga jednak sporych nakładów finansowych – potrzebne będą nie tylko materiały budowlane, ale również działka. Wysokie ceny ziemi powodują, że wiele osób jest zmuszona wyjechać daleko poza miasto, by znaleźć swoje miejsce do życia.

Jeśli więc nie chcecie rezygnować z dużej przestrzeni, a jednocześnie zależy Wam na nieco niższej cenie i bliskości miasta, mieszkania dwupoziomowe wydają się doskonałym wyborem. W przypadku wspomnianych Łomianek, liczyć możecie także na błyskawiczny dojazd do Warszawy.

Swoboda aranżacyjna

Mieszkania dwupoziomowe zdecydowanie górują nad jednopoziomowymi pod względem podziału konkretnych stref. Dwa piętra pozwalają na wyraźne oddzielenie części dziennej (salonu i kuchni), w której będziecie przyjmować gości, od strefy prywatnej, przeznaczonej do wypoczynku (sypialnia, dodatkowa łazienka, pokoje dziecięce).

Taki podział wpływa nie tylko na ogromną swobodę aranżacyjną, ale także na wyższy komfort codziennego życia. Każdy poziom spełnia bowiem konkretne funkcje, a wspomniane strefy nie mieszają się ze sobą.

Atrakcyjna lokalizacja w budynku

Jak pokazuje obecna „moda” budowlana, mieszkania dwupoziomowe przeważnie umieszczane są na najwyższych kondygnacjach. Dzięki temu nie musicie martwić się sąsiadami mieszkającymi nad Wami. Osoby żyjące w bloku doskonale wiedzą, jakie zalety ma takie rozwiązanie. Brak hałasu z góry będzie korzystny przede wszystkim w nocy.

Jeśli mieszkanie zawiera taras lub chociażby balkon, jego ulokowanie w budynku sprawi, że czekają Was także naprawdę ładne widoki. Zwłaszcza gdy blok jest położony w malowniczej okolicy. Kolejny raz mieszkania w Łomiankach wydają się więc interesujące. Brak tam bowiem wielu blokowisk, które mogłyby przesłaniać widok.

Niższe ceny mieszkań dwupoziomowych

Oczywiście metraż robi swoje. Lokale z dwoma poziomami są przestronne, dlatego trzeba za nie zapłacić więcej. Nadal są one jednak tańsze od mieszkań jednopoziomowych wyróżniających się takim samym metrażem.

Dzieje się tak ze względu na sprytne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Sufity w takich mieszkaniach mogą być nieco niższe, jednak warto poświęcić odrobinę wysokości na rzecz dodatkowych pomieszczeń.

Każdy ma swój kąt

Właściciele mieszkań dwupoziomowych nie mogą narzekać na ciasnotę. Duży metraż i wyraźne oddzielenie strefy dziennej od prywatnej zdecydowanie zwiększa komfort codziennego życia. Jest to istotne zwłaszcza dla rodzin. Które dziecko nie chciałoby mieć całego pokoju tylko dla siebie?

Oczywiście nie jest tak, że mieszkania dwupoziomowe nie mają wad. Należy podkreślić, że wymagają one poświęcenia większych środków na aranżację, mogą być też problematyczne dla osób starszych i zmagających się z dysfunkcjami ruchu. Do tego często dochodzą również wyższe opłaty za ogrzewanie, choć w nowoczesnych budynkach problem ten jest załatwiany za sprawą bardzo skutecznej izolacji.

Biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, mieszkania dwupoziomowe wydają się niezwykle atrakcyjne. Zwłaszcza dla rodzin, które potrzebują większej przestrzeni do życia. Na rynku takich lokali pojawia się coraz więcej, dlatego warto się nimi zainteresować.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina