W naszej świadomości mocno zakorzenił się stereotyp pielęgniarki przemierzającej korytarze szpitala bądź przychodni w chodakach. Równie często spotykamy klapki stosowane jako obuwie medyczne. Jednak z czego to wynika? Dlaczego to właśnie ten typ obuwia tak dobrze sprawdza się w służbie zdrowia?

Cechy dobrego obuwia medycznego

Obuwie medyczne, czyli buty stosowane przez lekarzy, lekarki, pielęgniarzy i pielęgniarki, musi posiadać kilka istotnych cech. Przede wszystkim muszą być wygodne. Pracownicy służby zdrowia pracują na długich, wielogodzinnych dyżurach, większość tego czasu spędzając na nogach. Muszą więc być wyposażeni w obuwie, które odciąży nogi. Z tego samego powodu bardzo ważne jest odpowiednie wyprofilowanie butów. Dodatkowo ważne jest także, aby obuwie medyczne było wykonane z mocnych i trwałych materiałów. Pozwoli to użytkować je znacznie dłużej bez widocznych zniszczeń. Ponadto pracownicy służby zdrowia cenią sobie, jeśli ich buty pozwalają nodze oddychać, zapewniają odpowiednią wentylację i zmniejszają potliwość stopy. Znacząco zwiększa to komfort pracy, tak ważny przy długich dyżurach. Nie bez znaczenia jest również łatwość czyszczenia i możliwość bezproblemowego utrzymania obuwia w czystości.

Klapki i chodaki dla lekarzy oraz pielęgniarek

Zarówno klapki, jak i chodaki posiadają wszystkie cechy doskonałego obuwia medycznego. Cały personel medyczny, tak szpitalny, jak i zatrudniony w klinikach, laboratoriach, stacjach dializ czy gabinetach lekarskich, dawno docenił klapki oraz chodaki jako obuwie robocze. Buty tego typu wykonane są z lekkich, oddychających materiałów, łatwych w czyszczeniu. Dodatkowo są trwałe i wyposażone w doskonale wyprofilowaną podeszwę, która odciąża nogi nawet przy wielogodzinnej pracy stojącej. Obecnie zarówno klapki, jak i chodaki dostępne są w wielu modnych wzorach oraz kolorach. Nie jest to już nudne, jednolite obuwie. Dlatego też każdy ceniący sobie oryginalność z pewnością znajdzie coś dla siebie i dopasuje klapki lub chodaki do swojego gustu oraz stylu.

Źródło: Glovex – sklep BHP