Sprężarki przemysłowe to urządzenia wręcz niezbędne w niemalże każdym zakładzie produkcji: niezależnie od jego wielkości. Jednakże, aby gwarantowały one pełną efektywność, powinny zostać wybrane pod względem wymagań, którym w przyszłości będą musiały sprostać. Czym powinna się charakteryzować idealna sprężarka przemysłowa?
Jaki rodzaj sprężarki przemysłowej wybrać?
Głównymi rodzajami sprężarek przemysłowych są urządzenia: membranowe, tłokowe lub sprężynowe. Każdy z nich zaspokoi inne zapotrzebowanie na powietrze utrzymane pod pożądanym ciśnieniem oraz będzie charakteryzować się różną wydajnością. Sprężarka membranowa (pompa wyporowa) posiada elastyczną przeponę pełniącą rolę jednej ze ścianek komory. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się przy zadaniach wymagających użycia wysokiego ciśnienia. Co więcej, dzięki membranie do komory sprężania nie przenikają drobiny oleju. Z kolei drugie z wymienionych urządzeń – tłokowe – należy do sprężarek objętościowych i gwarantują utrzymywanie efektywności na stałym poziomie. W przypadku gdy w zakładzie potrzebne jest więcej aniżeli 800 l/min, najlepszym wyborem może się okazać model śrubowy.
Ciśnienie maksymalne sprężarki ma znaczenie
Maksymalne ciśnienie osiągane przez sprężarki przemysłowe ma ogromny wpływ na wydajność pracy. Dlatego też należy wybrać dany model w taki sposób, aby zapewniło skuteczność przy bardziej wymagających procesach technologicznych. Popularne sprężarki dedykowane wszelkim zakładom przemysłowym na ogół zapewniają ciśnienie wynoszące od 7,5 do nawet 15 barów. Jednakże warto zastanowić się także nad kompresorami niskociśnieniowymi czy też wysokociśnieniowymi. Pierwsze z wymienionych utrzymują powietrze na poziomie maksymalnym 4 barów, natomiast drugie są w stanie osiągnąć nawet 300 barów. W związku z tym, przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj sprężarki, warto dokonać odpowiednich pomiarów i wyliczeń, które wskażą, jakie najwyższe ciśnienie będzie niezbędne do zasilenia wszystkich urządzeń w przedsiębiorstwie.
Jaką jakość powinno mieć sprężone powietrze?
Biorąc pod uwagę fakt, że wiele rodzajów sprężarek przemysłowych wykorzystuje olej do procesów chłodniczych czy też zapobiegania tarciu, cząstki tej substancji mogą dostawać się do sprężonego powietrza. Tego typu modele nazywane są olejowymi i nie mogą być stosowane przy produkcji między innymi żywności czy leków. Dlatego też w takich przypadkach zdecydowanie należy wybrać bezolejową sprężarkę, która zapobiegnie zanieczyszczeniu produktów niepożądanymi drobinkami. Należy jednak pamiętać, że olej jest czynnikiem zmniejszającym awaryjność sprężarki, zatem modele, w których nie występuje, charakteryzują się nieco większym prawdopodobieństwem uszkodzenia.
Wybór dobrej sprężarki przemysłowej jest kluczowy, aby zapewnić wydajną pracę wszelkich urządzeń w przedsiębiorstwie. Istotne czynniki, które mogą zaważyć na wyborze konkretnego modelu, to maksymalne ciśnienie, a także oferowana jakość sprężonego powietrza.