Znakowanie towarów pozwala na ich późniejszą identyfikację – jest to niezbędny proces znajdujący zastosowanie w wielu branżach produkcyjno-przemysłowych. Istnieje wiele sposobów znakowania gotowych wyrobów – jednym z nich jest znakowanie elektrochemiczne, które dzięki wykorzystywaniu innowacyjnych procesów elektrochemicznych pozwala na bezinwazyjną identyfikację bez konieczności odkształcania struktury metalu.
Znakowanie elektrochemiczne – na czym polega i gdzie znajduje swoje zastosowanie?
Produkty oznacza się po to, by nadać im numery seryjne, które umożliwiają zlokalizowanie producenta, miejsce wytworzenia, jak również ich opatrzenie znakami towarowymi. Jak zatem działa znakowarka elektrochemiczna? Symbol znaku jest nanoszony na powierzchnię detalu za pomocą specjalnej elektrody wykonanej z grafitu oraz elektrolitu, który zostaje wprawiony w ruch za pomocą prądu elektrycznego dostarczanego ze specjalnego sterownika znajdującego się wewnątrz urządzenia.
W zależności od stosowanego metalu, znaki identyfikujące posiadają barwę czarną lub jasną, która zapewnia trwałe oznaczenie odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co ważne – sam proces znakowania zajmuje parę sekund, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie zarówno w produkcji masowej, jak również podczas drobnych prac związanych z działalnością rzemieślniczą. Dzięki niskiemu natężeniu energii elektrycznej powstałe symbole nie wnikają głęboko w strukturę metalu zachowując jego pierwotne właściwości. Dzięki zastosowanej technologii dostępne w sprzedaży znakowarki pozwalają na identyfikację produktów poprzez oznaczenie loga, jak również oznaczenie dowolnego tekstu składającego się z cyfr i liter.
Wśród wiodących producentów znakowarek elektrochemicznych można wyróżnić markę Borries, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy znakowarek umożliwiających wykonywanie dokładnych i trwałych znaków identyfikujących.
Znakowarki elektrochemiczne – zastosowanie
Jak wspomniano już wcześniej, w zależności od obrabianego metalu znakowarki elektrochemiczne znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych – w szczególności jest to przemysł związany z produkcją urządzeń mechanicznych i elektrycznych, branża motoryzacyjna, medyczna, a także przemysł elektroniczny i techniczny. Wysoka jakość obróbki pozwala zachować oryginalną strukturę metalu bez ryzyka osadzania się korozji lub zaśniedzenia. Wykorzystując omawianą technologię zyskuje się pewność, że oznaczenie przetrwa próbę czasu bez konieczności nanoszenia poprawek.
Co ważne, sam proces znakowania nie jest skomplikowany – wymaga on jedynie zachowania szczególnej ostrożności w związku z operowaniem narzędziem elektrochemicznym. W zależności od potrzeb wyróżnia się modele stacjonarne oraz przenośne, które pozwalają na nadanie indywidualnych numerów identyfikacyjnych na różnego rodzaju powierzchniach wykonanych z różnych metali. Wysoka wydajność oraz atrakcyjna cena sprawia, że znakowanie elektrochemiczne jest wykorzystywane każdego dnia na tysiącach produktów. Otrzymane numery spełniają wszelkie normy jakościowe jednocześnie zachowując gwarancję, że powierzchnia metalu nie zostanie w żaden sposób osłabiona lub odkształcona w wyniku działania czynników zewnętrznych bądź uszkodzeń mechanicznych.
Znakowarki Borries to sprawdzony sposób na identyfikację różnego rodzaju produktów w szybki i bezpieczny sposób. Niski koszt zakupu oraz późniejszego serwisowania zachęca do skorzystania z prezentowanej opcji. Oprócz znakowarek istnieje możliwość dokupienia pozostałych akcesoriów zapewniających efektywniejsze znakowanie – zalicza się do nich przede wszystkim drukarkę szablonów, stemple wykonane z grafitu, elektrolity do różnego rodzaju metali oraz pojemniki wykonane z porcelany do przechowywania elektrolitu. Korzystanie ze znakowarek elektrochemicznych pozwala oznaczyć produkty skutecznie, trwale i jednocześnie bezpiecznie przy braku niebezpieczeństwa ingerencji w strukturę oznakowanych detali.