Obecnie klimatyzacja jest standardowym elementem wyposażenia większości wnętrz biurowych. Za skorzystaniem z niej przemawia wysoki komfort pracy, który idzie w parze z wysoką wydajnością pracowników. Niski koszt zużycia energii elektrycznej oraz możliwość korzystania z funkcji urządzenia przez cały rok sprawia, że jest to ciekawe i komfortowe rozwiązanie zarówno dla małych biur, jak również do wielkich budynków składających się z wielu gabinetów i pomieszczeń biurowych.

Wysoki komfort pracy to duża wydajność pracowników

Klimatyzacja, oprócz swojej podstawowej funkcji schładzania powietrza, posiada także kilka innych zalet. Dzisiejsze klimatyzatory skutecznie i szybko chłodzą każde pomieszczenie sprawiając, że komfort pracy pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Jest to szczególnie cenione przez pracowników rozwiązanie zwłaszcza w sezonie letnim, gdzie promienie słoneczne przedostające się przez szyby do wnętrza budynku sprawiają, że dotychczas wykonywane obowiązki stają się dłuższe i mniej efektowne. 

Ponadto, świeże i przefiltrowane powietrze wzmaga koncentrację oraz poczucie komfortu co w praktyce znajduje swoje przełożenie w efektywności pracowników. Istotny jest także komfort klientów, którzy odwiedzają siedzibę danej firmy – poczucie ulgi sprawia, że zewnętrzne osoby są nastawione pozytywnie – przez co stają się otwarte na propozycje ze strony firmy.

Klimatyzacja to także złożone systemy filtrujące powietrze – jest to szczególnie ceniona funkcja zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie jakość atmosfery pozostawia wiele do życzenia. Kilkuetapowa filtracja skutecznie eliminuje przedostawanie się zewnętrznych zanieczyszczeń, dzięki czemu wtłaczane powietrze jest zawsze świeże i czyste. Nowoczesne klimatyzatory są stworzone z najwyższej jakości materiałów bazując na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, dzięki czemu cechują się one niskim zużyciem energii elektrycznej. Dodatkową zaletą jest możliwość podgrzewania powietrza, co pozwala na korzystanie z klimatyzacji również w okresach jesienno-zimowych, gdy temperatura za oknem spada coraz niżej.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Istnieje kilka rozwiązań, które poprawią komfort pracy i otoczenia w danym biurze – w przypadku, gdy firmowe pomieszczenie zajmuje małą powierzchnię – wówczas swoją uwagę warto zwrócić na klimatyzatory pracujące w systemie split. Oznacza to, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączony jest jeden wymiennik ciepła, który wtłacza powietrze do biura. Jest to praktyczne i skuteczne rozwiązanie, które schładza daną przestrzeń w przeciągu kilku chwil, zapewniając świeżość i ulgę. W przypadku natomiast, gdy biuro składa się z kilku pomieszczeń warto rozważyć montaż klimatyzacji w systemie multi-split, dzięki któremu każde pomieszczenie może charakteryzować się oddzielną temperaturą otoczenia. Do jednego zewnętrznego agregatu można podłączyć do pięciu klimatyzatorów, dzięki czemu koszty utrzymania klimatyzacji pozostają na niskim poziomie, zapewniając jednocześnie maksymalną wydajność w każdym pomieszczeniu.

Na rynku istnieją różnorodne rozwiązania w zakresie jednostek wewnętrznych. W ofercie popularnych marek takich jak np. Toshiba, znajdują się klimatyzatory ścienne, jednostki kanałowe, kasetonowe czy konsole Bi-Flow. Omawiane systemy pozwalają zapewnić szybki dopływ świeżego powietrza, zapewniając jednocześnie odpowiednią temperaturę – zgodną z preferencjami osób znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. 

Co ważne – kompleksowy montaż klimatyzacji z powodzeniem umożliwia jej całoroczny użytek zapewniając odpowiednią wentylację i ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, by móc cieszyć się pierwotnymi właściwościami urządzeń, należy regularnie serwisować cały układ, dzięki czemu klimatyzacja zapewni trwały komfort przez długie lata. 

W celu wyboru najkorzystniejszego rozwiązania warto swój wybór skonsultować z profesjonalnymi doradcami, którzy pomogą skonfigurować odpowiedni system do warunków technicznych danego biura. Zlecenie montażu klimatyzacji należy powierzyć zaufanej i profesjonalnej firmie, która w przyszłości zapewni kompleksowy serwis podzespołów wchodzących w układ chłodzący, dzięki czemu klimatyzacja odwdzięczy się bezawaryjnym działaniem. 

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa