Wewnętrzne schody stalowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Coraz częściej instalowane w domach i mieszkaniach, dawno przestały się kojarzyć wyłącznie z wyposażeniem miejsc użyteczności publicznej. Jak wybrać stalowe schody wewnętrzne? Podpowiadamy!

Stalowe schody wewnętrzne – jaki rodzaj schodów wybrać?  

Jednym z najpopularniejszych rodzajów schodów stalowych wewnętrznych są schody kręcone, ale równie często w nowoczesnych pomieszczeniach instalowane są stalowe schody zabiegowe. Popularność metalowych schodów kręconych wynika z ich możliwości konstrukcyjnych – schody wewnętrzne tego typu świetnie dopasowują się do małych wnętrz, w których brakuje miejsca na klasyczne schody jednobiegowe. Przy tym schody tego typu są niezwykle wytrzymałe i efektowne. 

Schody stalowe – jaka stal będzie odpowiednia?

Najczęściej wybieranym rodzajem metalu do konstrukcji schodów wewnętrznych jest stal nierdzewna. Wynika to nie tylko z właściwości wytrzymałościowych stali, ale i jej nienagannego wyglądu. Stal nierdzewna jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję, co jest dodatkowym atutem w przypadku schodów instalowanych na zewnątrz. Równie często inwestorzy decydują się także na schody wewnętrzne wykonane ze stali zwykłej i aluminium, choć one nie są już tak wytrzymałe jak schody z nierdzewki. W przypadku schodów wewnętrznych montowanych w warunkach specjalnych, np. w halach przemysłowych, szczególnie polecanym materiałem do konstrukcji schodów jest stal kwasoodporna. 

Czy stalowe schody są bezpieczne i wygodne?

Jedną z najbardziej docenianych przez inwestorów zalet schodów ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość na duże obciążenia i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Schody stalowe, ze względu na właściwości wytrzymałościowe stali, są nie tylko bezpieczne w użytkowaniu, ale i bardzo solidne, dzięki czemu mamy pewność, że pozostaną w dobrej kondycji przez długie lata. Co istotne, dzięki temu, że stal nierdzewna jest bardzo trwałym materiałem, którego właściwie nie musimy pielęgnować, schody wykonane z nierdzewki są też bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla naszego domu. 

Czy można łączyć stalowe schody z innymi materiałami?

Tak. Wewnętrzne schody wykonane ze stali nierdzewnej świetnie wyglądają w połączeniu z innymi materiałami, np. szkłem czy kamieniem. Dzięki temu mogą być instalowane we wnętrzach, które są utrzymane w różnych stylistykach. Szczególnie popularne jest łączenie stalowych balustrad ze szklanym wypełnieniem. Bardzo często inwestorzy decydują się także na wybór szklanych stopni obsadzonych na stalowej konstrukcji, co wygląda niezwykle nowocześnie i pozwala optycznie doświetlić przestrzeń wokół schodów.  

W jakich wnętrzach montować wewnętrzne schody ze stali?

Schody wykonane ze stali nierdzewnej świetnie sprawdzą się zwłaszcza w prostych i industrialnych aranżacjach i zazwyczaj w swojej klasycznej wersji instalowane są w wysokich mieszkaniach loftowych. Inwestorzy decydujący się na wybór wewnętrznych schodów ze stali nierdzewnej coraz częściej jednak chcą je widzieć w nowoczesnych domach jednorodzinnych, szczególnie tych utrzymanych w spokojnej i surowej kolorystyce. Wówczas najczęściej występują w połączeniu ze szkłem, które dodatkowo doświetla przestrzeń, w której znajdują się schody. Z kolei stalowe schody spiralne dobrze będą wyglądały w małych mieszkaniach lub jako bezinwazyjne wejście na poddasze

Ile kosztują stalowe schody?

Ostateczny koszt schodów ze stali nierdzewnej uzależniony jest przede wszystkim od ich wielkości, doposażenia w inne materiały oraz rodzaju montażu. Szacunkowo za wykonanie i montaż wewnętrznych schodów stalowych musimy zapłacić od około 1500 zł do nawet 2000 zł. Cena prefabrykowanych schodów metalowych do samodzielnego montażu będzie jednak niższa o kilkaset złotych. Co jednak istotne, zakup i montaż  schodów wykonanych z metalu jest bardzo opłacalny – dobrze wykonane schody nierdzewki są właściwie niezniszczalne. 

Źródło: Kobamet