Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok w Polsce. Umieszcza się je na dachach i polach, a nawet balkonach i elewacjach budynków. Wyróżniają się one nie tylko atrakcyjnym designem, ale przede wszystkim długą żywotnością, dzięki której zyskamy duże oszczędności . W czym tkwi sekret żywotności systemów fotowoltaicznych?

Żywotność fotowoltaiki – kluczowy aspekt opłacalności inwestycji 

Systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. W dobie stale rosnących rachunków za prąd pozwalają uzyskać energetyczną niezależność i obniżyć koszty eksploatacji budynku. Są korzystne dla domowego budżetu oraz środowiska. To inwestycja w przyszłość nie tylko swoją, ale i kolejnych pokoleń. Nic dziwnego, że systemy fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością.

Żeby jednak inwestycja była opłacalna, warto dobrze przyjrzeć się ich żywotności. To ona przesądza bowiem o tym, jak duże zyski przyniosą panele słoneczne. Wpływa również na wydajność całego systemu fotowoltaicznego. Od czego zależy żywotność instalacji?

Wysoka jakość poszczególnych elementów systemu 

Podstawową kwestią wpływającą na to, jak długo system fotowoltaiczny będzie działał, jest jakość wykonania paneli słonecznych. Są one najważniejszymi elementami instalacji. Jeżeli będą to rozwiązania złej jakości lub z wadami fabrycznymi, ekspozycja na niekorzystne warunki pogodowe szybko doprowadzi do ich uszkodzenia lub zdecydowanie obniży ich wydajność.

Z uwagi na stały rozwój technologii panele fotowoltaiczne charakteryzują się coraz dłuższą żywotnością. Już teraz producenci standardowo oferują 10-15-letnią gwarancję na swoje produkty, przy czym przyjmuje się, że są one w stanie działać przez minimum 30 lat. Najlepsi producenci gwarantują nawet 20 -25 lat pracy modułów wolnych od wad fabrycznych. 

To, jak długo panele fotowoltaiczne będą działać, uzależnione jest nie tylko od ich jakości, ale i warunków, w jakich przyjdzie im funkcjonować. Silne burze, gradobicia, intensywne opady śniegu oraz duże wahania temperatur mogą mieć niekorzystny wpływ na żywotność ogniw.

Co więcej, wbrew powszechnemu przekonaniu, że fotowoltaika najlepiej sprawdza się w gorącym klimacie, niekorzystny wpływ na panele słoneczne mają intensywne promienie słońca i bardzo wysoka temperatura. W takich warunkach ogniwa szybko zużywają się i tracą swoją skuteczność.

System fotowoltaiczny nie składa się jednak wyłącznie z paneli słonecznych, ale również z inwertera, zabezpieczeń AC/DC, systemu montażowego i okablowania. Żywotność instalacji determinowana jest również jakością wymienionych podzespołów

W przypadku systemów fotowoltaicznych istotną kwestią jest również ich prawidłowy montaż. Warto go zlecić doświadczonym specjalistom, by uniknąć awarii i wydłużyć żywotność systemu.

Czy da się wydłużyć żywotność systemu fotowoltaicznego? 

Systemy fotowoltaiczne nie wymagają szczególnych zabiegów konserwatorskich. Latem, jeśli nie ma opadów deszczu, można usunąć z powierzchni paneli słonecznych pyłki roślin, liście, kurz, odchody ptaków i inne zanieczyszczenia, zimą natomiast zalegający na nich śnieg. Zabiegi te można przeprowadzić na własną rękę, o ile dostęp do ogniw jest łatwy i bezpieczny. Co więcej, sama czynność nie może zagrażać ich trwałości.

W celu oczyszczenia powierzchni paneli fotowoltaicznych należy wykorzystać profesjonalne narzędzia. Jeśli użytkownik nimi nie dysponuje lub nie jest pewien swoich umiejętności, konserwację ogniw może zlecić specjalistom. W skuteczny, bezpieczny i sprawny sposób wykonają oni powierzone im zadanie, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta komponentów.

Co roku warto również sprawdzać stan konstrukcji oraz okablowania. Uszkodzone przewody pomiędzy panelami słonecznymi, inwerterem i skrzynką bezpieczników nie tylko mogą prowadzić do spadku wydajności, ale i awarii całego systemu fotowoltaicznego. Systematyczne przeglądy pozwolą tego uniknąć. Ich wykonanie również można zlecić fachowcom.

Źródło: Inverter – instalacja fotowoltaiczna