Systemy Smart Home to nie tylko ogromna wygoda i oszczędność energii, ale również wyższy poziom bezpieczeństwa. Jest on gwarantowany między innymi za sprawą nowoczesnych modułów oraz czujników, które wykrywają oraz informują o potencjalnych zagrożeniach lub integrują się z istniejącymi systemami alarmowymi.
W taki właśnie sposób funkcjonuje między innymi inteligentny system przeciwwłamaniowy. Czujniki ruchu i centrale alarmowe zostają połączone z systemem inteligentnym, dzięki czemu gwarantują w pełni zautomatyzowaną pracę. Wystarczy przed wyjściem z domu uruchomić konkretny scenariusz, by zabezpieczenia zaczęły działać. Gdy czujnik wykryje ruch, wysłana zostaje informacja do modułu alarmowego i systemu inteligentnych budynków. Następnie informację otrzymuje domownik oraz odpowiednie służby. Wiele systemów gwarantuje także dostęp do podglądu kamer, między innymi za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
System przeciwwłamaniowy nie jest jednak jedynym, jaki znajdziemy w inteligentnym domu. Na podobnej zasadzie działa bowiem ochrona przed zalaniem i pożarem.
Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?
W tym przypadku najważniejszym elementem systemu inteligentnego domu będzie specjalny czujnik zalania, który komunikuje się z centralą (przewodowo lub bezprzewodowo) w razie wystąpienia zagrożenia. Jego głównym celem jest wykrywanie zalania oraz mniejszych wycieków, które mogą wyrządzić poważne szkody w domu, mieszkaniu lub innym budynku. Składa się on między innymi z detektora, który montowany jest najczęściej na podłodze.
Wszystko po to, aby błyskawicznie wykryć obecność wody. Co dzieje się w takiej sytuacji? Jeśli czujnik zalania został zintegrowany w systemie Smart Home, wysyła on informację do centrali, która następnie automatycznie zamyka główny zawór wody i zawiadamia odpowiednie służby. W tym samym czasie stosowną informację otrzymują domownicy (najczęściej w postaci komunikatu wysyłanego wiadomością SMS lub wyświetlanego w specjalnej aplikacji). Wszystko to pozwala na znaczne ograniczenie ewentualnych strat spowodowanych niekontrolowanym wyciekiem wody.
O efektywności i sprawności działania czujnika decyduje nie tylko technologia jego wykonania, ale również miejsce montażu. Zaleca się, aby był zakładany:
- pod umywalką,
- przy toalecie,
- pod wanną,
- przy pralce,
- w kotłowni,
- pod urządzeniami wchodzącymi w skład instalacji CW i CO,
- w garażu,
- na poddaszu.
Inteligentny system przeciwpożarowy
Za sprawą nowoczesnych modułów zintegrować można również wszystkie elementy, które odpowiadają za ochronę domu i mieszkania przed skutkami pożaru. Na takie rozwiązania warto decydować się także w biurach, zakładach pracy i placówkach edukacyjnych.
Co najważniejsze, wszystko działa w sposób automatyczny. System, w zależności do stopnia rozbudowy, może składać się z:
- czujników dymu,
- czujników gazu,
- drzwi przeciwpożarowych,
- kontraktorów okiennych, drzwiowych i roletowych,
- centrali.
Całość działa w sposób podobny do systemu ochrony przed zalaniem. Gdy czujniki wyczują zagrożenie, przesyłają stosowne informacje do służb, domowników i centrali. Następnie uruchamiane są zraszacze, otwierają się też okna. Często dochodzi do tego także sygnalizacja dźwiękowa i świetlna.
Oba systemy cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli nowoczesnych domów jednorodzinnych, ale również w zakładach pracy. Zalecane są szczególnie rozwiązania bezprzewodowe, które są łatwiejsze w montażu. Niezależnie od wyboru, użytkownik może w sposób zdalny konfigurować pracę poszczególnych mechanizmów i urządzeń.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby system ten rozszerzyć o kolejne elementy. Mogą być to na przykład czujniki pozwalające na zdalne otwieranie bram i furtek, system sterowania żaluzjami i roletami bądź też kamery IP do monitorowania domu. Wszystko po to, aby z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo mienia i domowników, a z drugiej poprawić wygodę i ogólny komfort życia.