Szkło jest doskonałym materiałem do wykonywania elementów dekoracyjnych, jak również konstrukcji, które mogą znaleźć się we wnętrzu domu, mieszkania lub pomieszczeń biurowych. Balustrady szklane, drzwi, ścianki działowe lub płytki ścienne, idealnie wpisują się w architekturę każdego pomieszczenia i pasują do wszystkich stylów aranżacyjnych.
Rodzaje konstrukcji ze szkła
Popularne w ostatnich latach konstrukcje szklane, znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków mieszkalnych oraz pomieszczeń firmowych. Szkło można wykorzystać do zabudowy tarasów, balkonów, werand, patio, jak również użyć jako modne przeszklenia wewnętrznych powierzchni biurowych, użytkowych, publicznych, a także mieszkalnych.
Konstrukcje szklane świetnie sprawdzają się w aranżacji wewnętrznych ogrodów zimowych, pergoli, schodów, drzwi, balustrad, a także daszków. Wykorzystując odpowiednio dobrane szkło, można wykonać także zabudowy specjalistyczne – zbrojone, akustyczne lub przeciwpożarowe. Nowoczesne i estetycznie wyglądające zabudowy ze szkła hartowanego, laminowanego lub półhartowanego są niezwykle eleganckim, a jednocześnie bardzo praktycznym rozwiązaniem, które nie wymaga skomplikowanego montażu czy kosztownej przebudowy pomieszczeń. Odpowiednio zaprojektowane i dopasowane do metrażu pomieszczenia konstrukcje szklane, umożliwiają zorganizowanie dowolnej przestrzeni w niezwykle prosty i funkcjonalny sposób.
To rozwiązanie charakteryzuje się nowoczesnym designem, a także możliwością dowolnej aranżacji, w połączeniu z elementami wyposażenia wykonanymi z litego drewna, metalu lub innych materiałów dostępnych w sprzedaży.
Zalety konstrukcji szklanych
Wykorzystanie ogromnych możliwości, jakie dają konstrukcje szklane wynika z łatwej obróbki tego materiału i wielu zastosowań architektonicznych. Stworzone na wymiar przeszklenia wewnętrzne skutecznie podnoszą walory estetyczne, zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych, a także sprawdzają się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, tj. kancelarii, banków czy gabinetów, w których podejmuje się kluczowych partnerów biznesowych.
Zastosowanie szkła do wykonania konstrukcji wewnętrznych ma swoje uzasadnienie, ponieważ jest to doskonały materiał konstrukcyjny, wyróżniający się trwałością, bezpieczeństwem i łatwością w czyszczeniu i pielęgnacji. Współcześni projektanci wnętrz często wykorzystują szkło, ponieważ jest to nie tylko doskonały element dekoracyjny, ale także materiał o wysokiej funkcjonalności.
Konstrukcje szklane pozwalają uzyskać w pomieszczeniach, w których zostały zastosowane, nowoczesny charakter wnętrza. Wykorzystanie szkła w architekturze pozwala uzyskać wrażenie przestronności oraz zapewnia znacznie większy dostęp do światła słonecznego.
Dlaczego konstrukcje szklane są tak popularne w architekturze wnętrz?
Wzrost zainteresowania konstrukcjami szklanymi znajdującymi się wewnątrz budynków mieszkalnych i firmowych sprawia, że rozwiązanie to na stałe wpisało się w architekturę wielu pomieszczeń. Wykorzystując ścianki szklane, zarówno stałe, jak i przesuwne, można funkcjonalnie podzielić posiadaną przestrzeń, bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanych, kosztownych i czasochłonnych remontów. Podobnie rzecz ma się z elementami szklanymi służącymi do wykończenia mebli i wyposażenia wnętrz.
Szklane półki i lustra na wymiar doskonale korespondują z każdą kolorystyką ścian i materiałem, który posłużył do wykonania podłóg. Ogromne walory wizualne, jakie posiadają konstrukcje szklane sprawiają, że materiał ten może być również wykorzystany do wykonania drzwi szklanych, zarówno jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych, jak i tych z naświetlami bądź też przesuwnych, a także witryn ze szkłem mocowanym punktowo.
Konstrukcje szklane, ze względu na swój uniwersalny charakter, znajdują zastosowanie w wielu wnętrzach. Mogą one posłużyć do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni mieszkalnej, jak i praktycznej w użyciu oraz efektownie prezentującej się, nowoczesnej powierzchni biurowej.
Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła