Planowanie harmonogramu budowy, remontu, czy inne, podobnej inwestycji nie może się odbyć bez prawidłowego ułożenia transportu. Każdy, kto choć jedną budowę realizował, ten wie, jak ważną gałęzią takiego przedsięwzięcia jest właśnie transport. Przewieźć trzeba mnóstwo różnych rzeczy – materiałów, maszyn, konieczne jest późniejsze odwiezienie ich na miejsce, czy wywiezienie odpadów budowlanych. Z takimi zadaniami nie poradzą sobie zwykłe, standardowe pojazdy. Trzeba zdecydować się na usługi profesjonalistów.
Transport HDS
Jednym z najpopularniejszych rodzajów przewozów na budowach jest korzystanie z pojazdów HDS. To samochody dostawcze lub ciężarowe, które mają wmontowany specjalny żuraw. Pozwala on na samodzielny załadunek i rozładunek różnego rodzaju materiałów, a jednocześnie jego maksymalny udźwig może sięgać nawet ponad 20 ton. Na dodatek zasięg takiego żurawia oscyluje w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, w zależności od terenu na jakim pracuje oraz od tego, jak ciężkie elementy musi przewozić. Wyróżnia się trzy podstawowe typy transportu HDS. To transport szosowy, terenowy oraz niskopodwozia. Pierwszy z nich służy głównie do przewozu elementów, materiałów i maszyn wielkogabarytowych na długich, utwardzonych trasach.
Transport terenowy przystosowany jest do prac na większych nierównościach, w miejscach, gdzie nie ma utwardzonych dróg, jednak jego możliwości maksymalnego udźwigu bądź ładowności mogą być nieco mniejsze niż w przypadku transportu HDS szosowego. Pojazdy niskopodwoziowe z kolei wykorzystywane są głównie do przewozu różnego rodzaju maszyn. Samochody, które są wyposażone w hydrauliczne dźwigi samochodowe bardzo dobrze sprawdzają się do przewozu dużych elementów, na przykład konstrukcji stalowych, agregatów czy płyt drogowych. Wykorzystywane są także do transportu kontenerów – biurowych, sanitarnych czy magazynowych. Specyfika tego typu pojazdów nie tylko pozwala na przewóz dużych gabarytów na dużych odległościach, ale zapewnia także ich bezpieczny transport na całej trasie.
Wywrotki
Na wielu budowach jedną z maszyn, bez których nie da się zrealizować inwestycji, są wywrotki. Pozwalają one na przewóz różnego rodzaju materiałów sypkich, które trudno byłoby przetransportować w inny sposób. W zależności od rozmiarów pojazdów, mogą mieć ładowność nawet do kilkudziesięciu ton. Wykorzystywane są przede wszystkim do przewożenia piasku, żwiru, ziemi, kory, torfu i innego rodzaju podobnych materiałów. Odpowiednie ułożenie skrzyni wywrotki pozwala na wysypanie tych elementów w wybranym przez siebie miejscu. Jednocześnie, choć przewożone są głównie materiały sypkie, są one odpowiednio zabezpieczone, więc nie ma ryzyka, że na przykład rozsypią się po drodze.
Profesjonalna pomoc przy wyborze transportu na budowę
Nie każdy inwestor, który decyduje się na rozpoczęcie budowy, przebudowy bądź remontu od razu wie, jaki rodzaj transportu będzie mu potrzebny i w jakim zakresie. Zwłaszcza, jeśli to jedna z jego pierwszych inwestycji. Wiele osób wyznaje też zasadę, że woli w tych kwestiach zdać się na tych, którzy się w tym specjalizują i znają się na tym lepiej. Dlatego decydują się na wynajem maszyn budowlanych od profesjonalnych przedsiębiorstw. Znajdują tam bowiem pojazdy służące do transportu różnego rodzaju.
Pracownicy takiej firmy pomogą w wyborze tych najbardziej odpowiednich. By uniknąć jakichkolwiek przestojów czy opóźnień, pomogą opracować dokładny harmonogram budowy, który będzie uwzględniał przewóz materiał i maszyn budowlanych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że to właśnie firma, która dysponuje parkiem maszyn, dba o to, by wszystkie pojazdy były sprawne i miały aktualne badania techniczne. Nie ma więc możliwości na jakiekolwiek wpadki w tym zakresie, na przykład w przypadku kontroli na trasie. Ważnym atutem jest również to, że przedsiębiorstwo może zaproponować również obsługę przez profesjonalnego i wykwalifikowanego operatora, który ma wszystkie niezbędne uprawnienia.