Leczenie endodontyczne, inaczej zwane leczeniem kanałowym, wdrażane jest w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów w trakcie wykonywanego zabiegu kluczową kwestią jest maksymalna precyzja w oczyszczeniu chorego zęba. Dlatego też w renomowanych gabinetach stomatologicznych stosuje się endodoncję mikroskopową. 

Czym jest endodoncja i dlaczego stosuje się to leczenie? 

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zarówno z komory, jak i kanałów zęba. Zabieg ten przeprowadzany jest standardowo w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu miazgi komora i kanały zębowe muszą być dokładnie zdezynfekowane i wypełnione przeznaczonym do tego celu materiałem – ciekłą gutaperką. Leczenie kanałowe jest bardzo skuteczną i popularną metodą, która stanowi ratunek dla chorego zęba. Zabieg ten wymaga precyzji i dużej dokładności w oczyszczaniu chorobowo zmienionego zęba zarówno z zainfekowanej miazgi, jak i namnożonych bakterii. Wszelkie zaniedbania sprawiają, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu reendodoncji. Chcąc uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji, renomowane gabinety stomatologiczne wdrożyły procedurę, którą jest endodoncja mikroskopowa

Zastosowanie aparatu powiększającego umożliwia bardzo precyzyjne oczyszczenie zęba, dzięki czemu w komorze i kanałach zębowych nie pozostają nawet śladowe ilości martwej tkanki lub bakterii. Użycie mikroskopu daje 100% pewności, że leczenie endodontyczne jest w pełni skuteczne i nie ma potrzeby powtarzania zabiegu. 

Leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu – wskazania i zalety tego zabiegu 

Endodoncja mikroskopowa jest stosowana w przypadku, gdy u pacjenta skierowanego na leczenie kanałowe pojawiają się liczne utrudnienia w prawidłowym przeprowadzeniu tej procedury medycznej. Zabieg usuwania chorobowo zmienionej miazgi mogą skutecznie utrudnić zakrzywione korzenie, jak również wąskie bądź też zarośnięte kanały. Kolejną przeszkodą w zastosowaniu tradycyjnej endodoncji jest nietypowa anatomia zęba. Jeśli po wykonaniu pantomogramu lekarz endodonta zauważy odchylenia od normy w budowie zęba, które z dużym prawdopodobieństwem spowodują, że kanały nie zostaną odnalezione, wówczas podejmie on decyzję o wdrożeniu leczenia przy pomocy endodoncji mikroskopowej

Zastosowanie nowoczesnego sprzętu, który jest w stanie powiększyć obraz aż 25 razy, pozwala na swobodne i bezproblemowe dostrzeżenie nawet mikroskopijnych zmian w obrębie zęba objętego procedurą zabiegową. Nowoczesna endodoncja mikroskopowa jest szansą dla każdego pacjenta, który dawniej z powodu anomalii w budowie swoich zębów, jak również zakrzywionych korzeni zębowych, był zmuszony wielokrotnie poddawać się leczeniu endodontycznemu, głównie z powodu nieprecyzyjnie oczyszczonego kanału zębowego, w którym pozostawały choćby śladowe ilości bakterii i chorobowo zmienionej miazgi. 

Czy endodoncję pod mikroskopem można wykorzystać także w przypadku innych zabiegów stomatologicznych? 

Zaletą endodoncji mikroskopowej jest to, że można ją zastosować również do innych zabiegów stomatologicznych, jakie przeprowadzane są w gabinecie dentystycznym. Użycie sprzętu powiększającego może być wykorzystane w trakcie leczenia zmian próchniczych. Dotyczy to szczególnie tych zębów zaatakowanych próchnicą, które z powodu swojej budowy są narażone na usunięcie nie tylko zmian, ale także zdrowej tkanki. Chcąc tego uniknąć, stosuje się powiększenie obrazu pola zabiegowego, dzięki czemu ząb ze zmianami próchniczymi zostaje bardzo dokładnie oczyszczony, a zdrowa tkanka pozostaje nienaruszona. 

Endodoncja mikroskopowa zrewolucjonizowała leczenie kanałowe, a także zabiegi polegające na usuwaniu zmian próchniczych zębów. Zastosowanie mikroskopu jest coraz powszechniejszą praktyką, dzięki której leczenie kanałowe odbywa się w czasie jednej wizyty w gabinecie i nie musi być powtarzane. 

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym pozwala na skuteczne usunięcie chorobowo zmienionej miazgi i nagromadzanych bakterii. Dzięki temu cała procedura medyczna jest nie tylko skuteczna, ale także skrócona do minimum.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny